Kovač koji je sačuvao nasleđe pet generacija u Prizrenu

04/02/2025

Zvuci kucanja po gvožđu rano ujutru oživljavaju prizrenski uličicu “Zahir Pajaziti”. Usred starog kamenja i drevnima alatima održava se tradicija koja polako nestaje. Aroma kovačke vatre najavljuje otvaranje male radionice Mensura Halabaka u centru grada.

Pedesetogodišnji Prizrenac nastavlja kovački zanat nasleđen od pet generacija. Nijedan dan nije isti, ali već 25 godina posvećenost poslu ostaje ista.

„Moram da sačuvam ovaj zanat, očevo nasleđe, a da bih postigao ovaj posao, moram da idem napred. Moram da koristim ovaj zanat i da se pobrinem da se ne izgubi“, kaže on.

Njegov zanat nema isti interes kao nekada, ali Mansur je uveren da će radionicu još dugo držati otvorenom u uličici u blizini centra grada.

Danas nema interesovanja, ovaj zanat je opao. Da bi se ovaj zanat unapredio, mora se ulagati, da se postigne više sticanjem tehnike i da se razvija ovaj zanat… Otac nam je ostavio [zanat], čuvamo njihovu zaostavštinu i rad. Svaki dan imamo dobru zaradu, zadovoljan sam cenama“, dodao je on.

Mensuri je poznati zanatlija u ovoj oblasti, zajedno sa još nekoliko pripadnika romske zajednice u Prizrenu. Svi se zalažu za očuvanje romske kulture i nasleđa.

U tom pravcu radi i najstarija romska organizacija na Kosovu „Durmish Asllano“, koja datira iz 1969. godine. Tri godine nakon osnivanja izašao je prvi časopis „Fjala roma“, a nakon toga se radilo i na azbuci prilagođenoj u Prizrenskom rečniku.

Nekada kulturno i umetničko društvo, transformisano je u nevladinu organizaciju 2001. godine, kaže lider Fatmir Menekše

“Organizacija “Durmish Asllano” je podeljena na tri departmana. Prvobitno je osnovana kao kulturno-umetničko društvo 1969. godine, sa glavnim ciljem promocije tradicija, kulture i jezika Roma. Kroz koncerte i tradicionalne plesove, tradicionalne koreografije, tradicionalnu odeću, autohtone pesme na romskom jeziku, nastoji da što bolje promoviše bogatu romsku kulturu, ne samo u Prizrenu već i na mnogim drugim festivalima van Kosova. Ali s druge strane, bila je i snažan glas jer tada nije bilo mnogo političkih subjekata”, kaže Fatmir Menekše, direktor organizacije “Durmish Asllano”.

Promocija romske kulture vrši se kroz aktivnosti u romskom pozorištu, izdavanje knjiga na romskom jeziku i radio stanicu „Romano Avazo“ sa 24-časovnim emitovanjem na romskom jeziku.

„U poslednjih pet godina počeli smo da eksperimentišemo sa različitim žanrovima u pozorištu, uprkos tome što smo amateri. Eksperimentisali smo sa eksperimentalnim pozorištem, sada radimo jednog od najvećih autora u istoriji dramaturgije, Bertolt Brecht, koji je osnovao epik theater i politički teatar”, izjavljuje on.

Nevladina organizacija „Glas Roma, Aškalija i Egipćana“ od prošle godine traži otvaranje multikulturalnog centra u Prištini za zajednice Roma, Aškalija i Egipćana.

„Centar će služiti kao platforma za prikazivanje kulture, tradicija i istorije rmskih, aškalijskih i egipćanskih zajednica. Biće organizovane izložbe, festivali i drugi kulturni događaji kako bi se proslavile i promovisale ove bogate kulture. Centar će nuditi obrazovne aktivnosti kao što su seminari, predavanja i radionice kako bi informisao javnost o istoriji i kulturi zajednica. Biće kreirana biblioteka sa različitim resursima za podršku obrazovanju i istraživanju”, navodi se u saopštenju organizacije za KosovaPress..

U zahtevu VORAE se navodi da će ovaj centar vršiti istraživanja o istoriji i kulturi zajednica, a takođe će stvoriti arhiv koji će prikupljati i čuvati priče, artefakte i važne dokumente zajednica.​

(Ovaj proizvod je kreiran u saradnji između CFID-a i KosovaPress-a, u okviru projekta: „Borba protiv negativnih stereotipa o romskoj, aškalijskoj i egipćanskoj zajednici na Kosovu kroz medijsku inicijativu“, koji finansira UNMIK).